Türkiye Bisiklet Federasyonu
|
European Cyclists Federation
|
Gizlilik Politikası
|
İletişim
|
  
Izmir Bisiklet Dernegi
Ana Sayfa Aylık Tur Programı B İ S İ K L E T ? Bisiklet Eğitimleri Fotoğraflar Videolar Dernekten Haberler Sıfır ve 2.El Bisiklet Ürünleri
Hangi Bisikleti Almalıyım ?
Kategori: B İ S İ K L E T ?, YazarlarEklenme Tarihi: Mar 18th, 2010Ekleyen:

1- Alacağın bisikletle ne yapmayı amaçlıyorsun?

2- Hangi sıklıkta bunu yapacaksın?

3- Bu bisikleti almak için ayırdığın bütçe nedir?

Ne Yapmayı Amaçlıyorsun?

Genelde böyle bir soru beklemeyen arkadaşlarım hemen şuna benzer cevaplar verirler: Abi senin gibi öyle uzun mesafelere sürüp saatlerce sele üzerinde kalmayı falan düşünmüyorum tabii. Yazlığa götürüp alışverişe giderken kullanırım. İşte arasıra ormana gideriz eşimle, sahilde falan dolaşırız. Kısa gezintiler yaparız. Öyle yokuş mokuş çıkmak da bana göre değil doğrusu. Ya da biraz daha cesaretli ve meraklı olanlar: Bizim yazlık kırlık bayırlık. Bazen yakındaki köyün plajına gidip gelmeyi düşünüyorum belki komşu köyleri dolaşmak da iyi bir fikir olabilir. Bisikletli kamp yapma fikrini hep çekici bulmuşumdur.
Kimbilir belki bisikletle böyle bir gezi de yapabilirim.

Aslında aldığım bu cevaplar pek çok sorunun cevabını içlerinde barındırmaktadır. Ancak bu bilgiler bazen tam olarak yeterli olamayabiliyor. Hemen ikinci sorumun cevaplarını almaya çalışırım.

Hangi Sıklıkta Bineceksin?

Belki haftada belki de ayda bir iki binmeyi düşünüyorum. Kışın soğuk yağışlı havalar bana göre değil sıcak ilkbahar, yaz aylarını beklerim herhalde benzeri bir cevap alıyorsam kafamda seçenekler hızla azalıp iyice netleşmeye başlar.

Sorulardan en kritiği olan 3. soru ise yapacağım bisiklet önerisi için genelde yeterli olmaktadır.Bu Alışveriş İçin Ayırdığın Bütçe Nedir?

Genelde bu soru ile tavsiye bekleyen arkadaşlarımın bisiklete bakışlarındaki ciddiyetleri ve bisikletler ile ilgili genel bilgi seviyesi kendisini gösterir. Bu noktada şunu özellikle vurgulamakta fayda var: Ülkemizde bisiklete yeni başlayacak hemen her bisikletseverin kafasında üç aşağı beş yukarı benzer “ilk yatırım” bütçe rakamları bulunmaktadır… Bu seviyeler genelde 300-500 $ aralığıdır. Genelde böyle bir bütçe ilk bisiklet alımı, bisikletin ne olduğunu hissedebilmek için gayet yeterli olabilmesine rağmen, bir sonraki aşamada daha üst seviye bir bisiklete geçmek isteyecek bisikletseverler için bu seviyelerin biraz daha üstüne çıkmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.
Gelin burada ne demek istiyoruz biraz daha açalım:

İyi Bir Bisikletin Anatomisi

Bence sahibinin bisikletle yapmak istediklerini tam olarak yerine getirebilecek her bisiklet o kişi için “en iyi bisiklet”tir. Size özel “iyi bisiklet”, mutlaka bisiklet kataloglarında göz alıcı en üst modellerden biri olmak zorunda değildir.

Eğer bisikletiniz ile katedeceğiniz en heyecanlı parkur, mahallenizdeki bakkal ya da manava sizi ulaştıran en kestirme yol ise, yapacağınız en uzun bisiklet yolculuğu, sahilde yapacağınız keyifli küçük gezintiler ise boşuna cüzdanınızı ve kendinizi yorup zaman kaybetmeyin derim. Gidin bir bisiklet dükkanına, bütçenizi fazla zorlamayacak ancak mümkün olduğunca kaliteli malzemelerden imal edilmiş, ileride mümkün olduğunca az sorun çıkarabilecek, rengi görüntüsü zevkinize uygun bir bisiklet alın ve zaman geçirmeden bisiklet sürme zevkini tatmaya başlayın.

Burada izin verirseniz bu tür bir düşünceyle bisiklet alacak okurlarımıza birkaç tavsiyede bulunacağız:


– Öncelikle hangi fiyat seviyesinde ve ne tür bir bisiklet alacak olursanız olun, bu alışverişinizi lütfen sadece bisiklet ve bisiklet donanımı satmak amacıyla ticari faaliyetlerini sürdüren mağazalardan birinden yapmaya özen gösterin. Daha da önemlisi bu mağazaları yöneten ve size alacağınız bisiklet konusunda bilgi aktaracak, yönlendirecek kişilerin bu konuda bilgili, kendini yetiştirmiş kişiler olmasına özellikle dikkat edin. Yukarıda bahsettiğim üç önemli soruyu sizlere yöneltmeyen ve en baştan fiyat konuşmaya başlayan bir satıcı size sadece zaman kaybettirecektir.

Bisikleti 12-13 kiloluk bir demir parçası olarak gören ve satan bir zihniyetin ne yapacağınız alışverişe ne de dağ bisikletinin ülkemizdeki geleceğine yönelik verebileceği herhangi bir katkı bulunmadığını düşünüyorum. Hiç şüphesiz beyaz eşya satan firmalar, büyük alışveriş merkezleri de gayet iyi bisiklet markalarının her tür modelini reyonlarında beğeninize sunuyor olabilir. Yapacağınız bu alışverişte size en avantajlı taksit seçeneklerini de verebilirler.

Diyelim ki böyle bir mağazadan alışveriş yaptınız: Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bu tür mağazalardan alacağınız bir bisikletin parçaları doğru monte edilmemiş, yanlış ayarlanmış olabilir ya da daha da kötüsü bisikletiniz size eksik şekilde teslim edilebilir.

Günümüz dünyasında bisikletler artık mevcut olan en son teknolojiler yardımıyla üretilmekte, sahip oldukları donanım bazen uzmanlık gerektiren ayarlamalar gerektirmekte, montajları özenle yapılmak gerekmektedir. Bu derece gelişkin bir araç konumuna gelen ve işleyen mekanizmalara sahip bisikletlerin düzenli olarak servis gerektirecek olması da gayet tabiidir. Bisikletinizi size satacak olan bu tür firmaların gerekli servisi sizlere sunamayacakları ise hemen hemen aşikardır. Mağaza konusunda vermeye çalıştığımız vurguyu aktarabilmiş olduğumuzu umarak tavsiyelerimize devam ediyoruz:

– Eğer bisiklet alırken fazla para harcamak istemiyorsanız, size tavsiyemiz, öncelikle yukarıda bahsettiğimiz bisiklet mağazalarından birine uğrayarak, bir ya da iki sezon öncesine ait modellerden ellerinde olup olmadığını araştırın. Zira bu modeller hem güncel modellere göre daha ucuzlamış ve indirime girmiş olabilir, hem de bu firmalar bu modelleri ucuz fiyatlardan da olsa ellerinden çıkarıp yeni modellere sermaye oluşturmaya çalışırlar. Bu sayede düşen fiyatlar nedeniyle alabileceğinizden daha üst modellere ayırdığınız bütçe ile rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Bisikletler, bilgisayar modelleri gibi bir kaç senede önemli performans kayıplarına maruz kalan ve modaları hızla geçen metalar değildir.
Unutulmamalıdır ki en üst seviye dağ bisikletini dahi satın alsanız selenin üzerine oturup karşınıza çıkan yükseltiyi aşmaya karar verdiğinizde pedalları yine sadece ve sadece siz çevireceksiniz.


Size tavsiyemiz bir bisikletten beklentiniz ne kadar az olursa olsun, bisiklet alışverişi için ayırmayı planladığınız tutarın mümkün olduğunca üst seviyelerini bu alışverişte kullanmaya özen gösterin. Unutmayın ki iyi malzeme ve işçilik, bisikletinizden alacağınız sürüş zevkini üst seviyelere çıkarırken, ucuza alıp akıllılık ettiğinizi düşüneceğiniz bisikletiniz ile kısa süre sonra sorunlar yaşamaya başladığınızda, sürüşten alacağınız zevk azalırken, keşke bisiklet teknisyeni olsaymışım diyeceğiniz günlerin çok da uzak olmadığını görürsünüz. Bu durum kaçınılmaz olarak bir süre sonra daha az bisiklete binmeye başlamanıza neden olurken dağ bisikletiniz ile birlikteliğinizin kısa sürede son bulmasına kadar istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Alacağınız bisikleti mutlaka denemeye çalışın ve bu sürüş esnasında:
– Bisiklet üzerinde yeterince rahat olmaya,
– Vücudunuzun üst kısmının bel ve sırtınızı rahatsız edecek şekilde eğilmenizi gerektirmemesine,
– Ellerinizin çok aşağı ya da yukarıda olup olmadığına,
– Ağırlığınızın gerektiğinden daha fazla gidonun üzerinde konuşlanıp konuşlanmadığına,
– Vites değiştirici ve fren kollarına rahatça ulaşıp ulaşamadığınıza,
– Selenin sizi yeterince destekleyip desteklemediğine,
– Bisikletin vermeye çalıştığınız yön ve hareketlenmeye yeterince hızlı cevap verip veremediğine,
– Frenlerin doğru ve güçlü bir şekilde ayarlarının yapılıp yapılmadığına, belirli bir güven sunup sunmadığına,
– Vites değişimlerinin rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğine,
– Bisikletiniz amortisör ihtiva ediyorsa yerdeki yükseltilere yeterince cevap verip vermediğine,

dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Alacağınız yeni bir bisikletin sizi en azından 2-3 sene boyunca mutlu edebilecek kapasitede olmasına özellikle dikkat edin.

Yukarıda saydığımız seçim kriterlerini çok daha detaylı bir şekilde ilerideki yazılarda işleyeceğiz ancak bana bu kadar detay yeterli diyen okurlarımız için bu ön seçim kriterlerinin verilmesi gerektiğini düşündüm.

Burada vurgu yapılması gereken önemli noktalardan biri de bisikletin genel ağırlığı olmalıdır. Alacağınız bisiklet hangi fiyat aralığına mensup olursa olsun, olabilecek en düşük ağırlığa sahip olmasına özen gösterin. 300-500 $ aralığı gerçekten işe yarayacak performanıs sunabilecek arka amortisörlü bir bisiklet alımına imkan tanımayacağı için özellike bu yaz yollarda fazlasıyla gördüğümüz arka amortisörlü “yanar döner” modellerden uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu modeller hem arka amortisörden beklediğiniz performansı sizlere sunamazken zaten çok da hafif olamaycak bisikletinizin kaçınılmaz olarak daha da ağırlaşmasına neden olacaktır.


Ne kadar çok bisiklet denerseniz, hangi bisikletin ne ifade ettiğini anlama şansınız o kadar yüksek olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bisikletler arasındaki sürüş farklarını hissedebilmek, o bisikletin ne tür sürüş özelliklerine sahip olduğunu farkedebilme yetisini kazanmak, aylar hatta bazen yıllar süren bisiklet sürüşünden sonra elde edilebilir.

Size satış yapan çalışanların bisiklete binip binmediklerini, size satmaya çalıştıkları modelleri deneyip denemediklerini, size uygun gördükleri bisikleti diğer bisiketlerden ayıran temel özelliklerin neler olduğunu mutlaka onlara sorun. Eğer bir bisiklet ustası bulabilirseniz, almayı düşündüğünüz model hakkında samimi fikrini almaya çalışın, verecekleri tavsiyeleri değerlendirin.

Unutmayın ki yıllar yılı her türlü bisiklet elinden geçen bu tür profesyonel ustaların fikirlerini en iyi kullanabileceğiniz konu bisiklet alımı olacaktır.

Eğer yukarıda belirttiğimiz bisikletten çok fazla birşey beklemeyecek alıcılardan biriyseniz sakın herhangi bir bisiklet satıcısının size 1000 dolar ve üzerinde bir bisiklet satmasına izin vermeyin. Bu fiyatın üzerinde vereceğiniz her kuruş ileride belki de hiç kullanmıyacağınız özelliklere verilen maliyet haline gelecektir.

300-500 dolar aralığında sahip olacağınız başlangıç seviyesi bisikletiniz, beklentinizi karşılayacak hemen her türlü dağ bisikleti özelliğini sunabilecek kapasitede olacaktır. Ayrıca dağ bisikleti sporunun tam olarak ne anlama geldiğini de zaman içinde bu bisikletle rahatlıkla hissedebilme şansını bulacaksınız.

Bir sonraki yazımızda dağ bisikleti ile ciddi şekilde ilgilenen, bunu bir spor olarak hayatlarına sokmayı düşünen okuyucularımız için bisikletin temel yapıtaşlarından başlamak üzere dikkat edilmesi gereken tüm noktaların üzerinden teker teker geçmeye başlayacağız.

Yeniden görüşmek üzere.

Bisikletle kalın.

Yorum Yapin “Hangi Bisikleti Almalıyım ?”

 1. ahmet özel diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler oldukca güzel kendim dağcılık, Kayak, dalış ve yamaç paraşütü sporlarıyla uğraşıyorum aktif olarak sportıf amaçlı. Şimdide 12 yaşındaki kızımıda bu faaliyetlerden bazılarına başlattım. Kızımda bisiklet kullanmayı hem çok seviyor hemde bunu bir çocukluk aktivitesinden ziyade spor olarakta yapmak istiyor. Kızımla beraber bisiklet almak ve başlamak istiyoruz ben 41 yaşındayım benimki daha çok onu desteklemek amaçlı. bu yüzden bize önerebileceğiniz bir marka ve modele ihtiyacımız var bütcemizde ort. kişi başı 350-400 dolar cıvarında şimdiden teşekkür ederim.

 2. Murat KARACA diyor ki:

  Ahmet Bey Merhaba,

  Bisiklet seçimi ve size yardımcı olabileceğimiz diğer sorularınız için bizimle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Selamlar.

 3. Netvit diyor ki:

  Bisiklete binmek bir yaşam biçimi, sizde güzel konulara temas etmişsiniz emeği geçenlere teşekkürler.

 4. Murat KARACA diyor ki:

  Teşekkürler.

 5. S. Fuat Orsan diyor ki:

  Eşime bir Bianchi Peggy aldım. Ben de biniyorum. Amortisörü yok bu nedenle arızalı yollarda konforlu sürüş elde edemiyoruz. Acaba yurtdışında olduğu gibi sele borusu amortisörü (veya süspansiyonu) satın alabilir miyiz? Veya yumuşak biniş sağlayacak alternatifler neler olabilir? Bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

 6. Murat KARACA diyor ki:

  Orhan Bey Merhaba,

  Bisikletinizin bozuk yol şartlarında daha konforlu yol alması için sabit maşa’dan bisikletinize uygun amortisörlü maşaya geçmesini öneriyoruz.

  Selamlar.

 7. ziya günay diyor ki:

  Elektrikli ve üç tekerli bisiklet almak istiyorum. İki teker bisikletten düştüm, üstünde duramıyorum.
  Yaşlılıktan dengemi bulamıyorum. Hangi modeller var? Bana yardımcı olabilir misiniz?

 8. Murat KARACA diyor ki:

  Ziya Bey Merhaba,

  Piyasa da bir çok farklı modeller mevcut, size yardımcı olmak için lütfen aşağıdaki numaralardan bizlerle iletişime geçiniz.

  Selamlar,
  Murat KARACA
  İzmir Bisiklet Derneği
  Genel Sekreteri
  Tel: +90 232 483 40 46
  Gsm: +90 530 243 19 95
  Mail: murat.karaca@izmirbisiklet.org
  Web : http://www.izmirbisiklet.org/
  Adres:Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No: 277/A Küçükyalı / İzmir / Türkiye (Otel Dokuz Eylül Yanı)

 9. Edip Töre diyor ki:

  Bisiklet sporuna olan ilgim son 1yıldır olduğunca arttı. İzmir’de öğrenciyim ve bu aralar bir bisiklet almaya karar verdim, belli bir miktar bütçem var şuanda. Bisiklet sporuyla aktif olarak uğraşan bi arkadaşım whistle 1163V bisikleti önerdi bana. Bende bulduğum bir sitedeki fiyata göre bütçe ayırdım ancak bulduğum sitenin satış merkezi İzmir’de deil ve İzmir’de ki bayilerde aynı bisiklet ayırdığım bütçeden daha fazla fiyata satıyorlar. Ne yapacağımı bilemedim, uzaktan sipariş vermeyide pek içim elvermiyor bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Ya da başlangıç olarak ayırdığım bütçeye uygun başka marka veya modelde bir bisiklet önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 10. Murat KARACA diyor ki:

  Edip Bey Merhaba,

  Mesai saatleri içerisinde bizlerle iletişim kurmanızı rica ediyorum. Size yardımcı olmaya çalışalım.

  Selamlar.
  Murat KARACA
  İzmir Bisiklet Derneği
  Genel Sekreteri
  Tel: +90 232 483 40 46
  Gsm: +90 530 243 19 95
  Mail: murat.karaca@izmirbisiklet.org
  Web : http://www.izmirbisiklet.org/
  Adres:Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No: 277/A Küçükyalı / İzmir / Türkiye (Otel Dokuz Eylül Yanı)

 11. Turan Akbaş diyor ki:

  Verdiginiz bilgiler için sizlere teşekkür ederim….

 12. BM Biga Moto diyor ki:

  Verdiginiz bilgiler için sizlere teşekkür ederim

 13. Gul Duray diyor ki:

  verdiğiniz bilgilere vebisikletçiler dünyasına gönül vermiş kişiler için drğrrli vaktinizi ayırdığınız içi teşekkür eder aktarımlarınızının devammını dilerim saygı ve sevgiler

 14. Gul Duray diyor ki:

  merhaba ben yaklaşık 42 yıllık bisiklet binicisiyim vesizden aldığım bilgilerden sonra budalda nekadar amatör olduğumu anladım her şey için teşekkürler

 15. Elif Gürakar diyor ki:

  paylaşımlarınız için teşekkürler.yetişkinler için gerçekten eğitici olduğunu düşünüyorum.ancak;çocuklar gibi bir ayrıntı var.7 yaşında bir oğlum var.ve artık ona yeni bir bisiklet almamızın zamanı geldi.ilk bisikletinde bazı hatalar yaptığımızı o kullanmaya çalışırken farkettim.en önemlisi ağır ve sert bir bisiklet olmasıydı.ama bisikletin onun hayatında bir yaşam tarzı olması için desteklemek adına onun hevesini kırmadan, onu mekanik olarak zorlamayan bir bisiklet olmasını istiyorum.ama yaş itibari ile de vücut gelişimini olumsuz yönde etkilemeyecek bazı önemli noktalar olmalı diye düşünmekteyim.internet üzerinde yaptığım aramalarda çocukların bisiklet seçimiyle ilgili ayrıntılı bir bilgiye ulaşamadım.bu konuda sizden yardım istemekteyim.ilgi ve emeğinize şimdiden teşekkürler…

 16. Murat KARACA diyor ki:

  Elif Hanım Merhaba,

  İletişim bilgilerimizden bizimle irtibata geçmenizi rica ediyorum.

  Selamlar.
  Murat KARACA
  İzmir Bisiklet Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Tel: +90 232 483 40 46
  Gsm: +90 530 243 19 95
  Mail: murat.karaca@izmirbisiklet.org
  Web : http://www.izmirbisiklet.org/
  Adres:Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No: 277/A Küçükyalı / İzmir / Türkiye (Otel Dokuz Eylül Yanı)

 17. murat kaya diyor ki:

  bu turlara katılmak için dağ bisikletimi yoksa şehir bisikletimi önerirsiniz

Yorum Yap

B İ S İ K L E T ? - Yazarlar Kategorisindeki Diger Haberler