Türkiye Bisiklet Federasyonu
|
European Cyclists Federation
|
Gizlilik Politikası
|
İletişim
|
  
Izmir Bisiklet Dernegi
Ana Sayfa Aylık Tur Programı B İ S İ K L E T ? Bisiklet Eğitimleri Fotoğraflar Videolar Dernekten Haberler Sıfır ve 2.El Bisiklet Ürünleri
03 Mart 2013 Pazar | Urla Karantina Adası Turu
Kategori: Aylık Tur Programı, YazarlarEklenme Tarihi: Şub 26th, 2012Ekleyen:

urla-iskele-karantina-adasi-turu-2013-

Bir ada düşünün ki 1800’lü yıllardan günümüze kadar tarihin izlerini taşıyan..bir ada düşünün ki 200 küsür yıldır tüm techizatıyla ayakta kalan bir Tahaffuzhaneye sahip..

Evet arkadaşlar bu hafta rotamız Urla Karantina Adası.. Buram buram tarih kokan bu adanın öyküsünü ve İzmir Bisiklet Derneği olarak özel izin alarak girip dolaşacağımız Karantina Adası ziyaretimiz den önce, güzel bir kahvaltı bizleri bekliyor..

Kahvaltı yerimiz Güzelbahçe..Evet hepimizin bildiği yer..

Bu pazar fotoğraf makineleriniz yanınızda olsun..Tüm üyelerimizi ve bisiklet sever dostlarımızı bekliyoruz..

03 Mart 2013 Pazar | Urla Karantina Adası Turu

Toplanma Yeri (1) : 08:45 – Karşıyaka İskele
Hareket Saati : 09:00 – Vapuru ile Konak’a hareket
Toplanma Yeri (2) : 09:15 – Konak İskelesi Önü
Hareket Saati : 09:30 – Konak İskelesi Önü
Toplanma Yeri (3) : 09:45 – Göztepe İskele
Hareket Saati : 10:00 – Göztepe İskele

Parkur : Konak – Üçkuyular İskele – Güzelbahçe – Karantina Adası

Güzelbahçe de vereceğimiz çay ve kahvaltı molası sonrasında Karantina Adasına doğru pedal çevireceğiz. Ada’nın içerisinde yer alan tarihi yerleri dolaştıktan Urla İskele de ikinci molamızı vereceğiz.Sonrasın da İzmir’e dönüş yapıyoruz.

Murat KARACA : 0 530 243 19 95
Sedat YANTURALI : 0 505 662 48 16
Metin ÇELİK : 0 542 474 69 30

urla-iskele-karantina-adasi-turu-2013-5

** Turlarda uyulması gereken kurallar ve tura katılım şartlarını lütfen dikkatlice okuyunuz.
** Turumuza katılabilmek için tur katılım formunu doldurup,onay vermeniz mecburidir.
** Kurallara uymayan katılımcılar tura katılamaz.
** Kurallara aykırı davranışlarda bulunan kişi yada kişiler tura devam edemez.

İZMİR BİSİKLET DERNEĞİ TUR KATILIM FORMU

  1. (zorunlu)
  2. (zorunlu)
  3. (zorunlu)
  4. (zorunlu)
  5. (zorunlu)
  6. (zorunlu)
  7. (zorunlu)
  8. (zorunlu)
  9. (zorunlu)
 

Tur öncesi ve süresince sigara,alkollü içecek ve keyif verici maddeler içilmesi ve kullanılmasının yasak olduğu,bunlara aykırı davranılması halinde katılımcı turdan derhal ayrılacağını kabul ve beyan eder.

Herhangi bir sağlık sorunu olan katılımcının, bu durumu tur öncesi tur sorumlularına bildirmeleri gerekmektedir. Buna göre, tura katılımı uygun görülmeyenler düzenlenen tura kesinlikle katılmayacaktır. Kendi istekleri ile tura katılmaları halinde her türlü hukuki ve cezai sorumluluk katılana ait olacaktır. Bu sebeple meydana gelebilecek kaza v.s.’den sadece katılan, 18 yaş altındakiler içinse ailelerinin sorumluluğu söz konusu olup; dernek yönetimin ve tur sorumlularının herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır.

18 yaşından küçükler veli ya da vasilerince düzenlenmiş izin belgesi olmaksızın derneğin düzenlediği tura katılamayacaklardır.

Tura katılacak kişinin bisikletinin bakımları yapılmış, yedek iç lastik, alyen seti, yama seti ve bisiklet pompasının yanında olması gerekmektedir.

Gece sürüşlü ve dönüşü akşam karanlığına kalacak olan bisiklet turların da güçlü ön – arka ışıklandırma, yedek pil, reflektörlü yelek kullanılması gerekmektedir.

Tur süresince KASK VE ELDİVEN takılması mecburidir.Bisiklet KASK’ ı olmayan katılımcı tura katılamaz.Kasksız kullanımdan dolayı katılanın yaralanması veya ölümlü kazaya uğraması hallerinde meydana gelecek zararlardan tamamen katılan sorumlu olup, turu düzenleyen İzmir Bisiklet Derneği ve tur içinde yer alan tur sorumlularının sorumluluğu söz konusu değildir.

Tur grubunun başında öncü, sonunda artçı bulunur. Öncü geçilmez, artçının arkasında kalınamaz.

En yavaş üye en önde yol alır. Aksi belirtilmedikçe tek sıra halinde yol alınır. Öndeki ile bir bisiklet boyu mesafe bırakılır. Mecbur kalmadıkça öndeki bisikletli geçilmez, geçilme ya da zorunlu ve ani durma gerektiren durumlarda sesli olarak uyarılır. Grupta kopma olmaması için bu kurallara uyulması gerekmektedir. Kopma olması durumunda yavaşlayarak denge sağlanır.

Tur süresince bisiklet sürerken mp3 player, ipod, kulaklıklı telefon ya da müzik yayını yapan benzeri cihazların dinlenmesi yasaktır.

Tura katılanın tur süresi içerisinde, üçüncü kişilere verileceği her türlü zarar ve ziyandan ve bu sebeple açılacak tüm ceza ve hukuk davalarından ve bu davaların sonucunda verilecek her türlü cezai ve hukuki sonuçlardan tamamen katılan sorumlu olacak olup; turu düzenleyen ve tur görevlileri sorumlu tutulamaz.

Turu düzenleyen ve katılan arasında ihtilaf çıkması halinde yetkili mahkeme ve icra müdürlüklerinin İzmir Mahkemeleri ve İcra müdürlükleri olduğunu taraflar kabul ve beyan ederler.

Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, astım, adale, eklem rahatsızlıkları, epilepsi(sara) ve tura katılmak için tehlikeli bir hastalığını olmadığını kabul ve beyan ederler.

Yukarıda yer alan madde yada maddelerin ihlalleri sonucu katılımcı sözlü olarak uyarılır, ihlallerin devamı halinde görevliler tarafından etkinlik yada bisiklet turunun genel katılım listesinden çıkartılır.Katılımcı ilgili etkinliğe yada bisiklet turuna devam edemez.

urla-iskele-karantina-adasi-turu-2013-4

KARANTİNA ADASI

1800′lü yıllarda veba, kolera gibi salgın hastalıkların dünyanın dört bir ucuna Asya’dan yayılması üzerine kıtalar arası geçişlerin olduğu belli noktalarda karantina bölgeleri oluşturuldu. Asya’dan gelen mikropların Avrupa’ya yayılması bu bölgeler sayesinde engellendi. Bu bölgelerden biri de İzmir’in Urla ilçesi’nde yer alan Karantina Adası.1800′lü yılların başında birçok ülkede kurulan karantina bölgelerinden bugüne kadar tüm techizatıyla sağlam kalan tek yer Urla’da bulunan Klazomenai Tahaffuzhanesi.

5000 yıllık insanlık tarihinin izlerine rastlanan Karantina Adası, yıllara meydan okuyor. Çok fazla ziyaretçisi olmayan adaya Urla Devlet Hastanesi’nde muayene olanlar, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nde çalışanlar ve Sağlık Bakanlığı Urla Eğitim ve Dinlenme Tesisleri’nde kalanlar geliyor.Doğal güzelliği ve tropik ormanları andıran görüntüsüyle görenlere parmak ısırtan ada, devletin ufak dokunuşlarıyla turizm cenneti olabilecek bir yapıya sahip. Tarihe kafa tutan bu tahaffuzhaneyi devlet koruma altına almıyor. Bu tarihi yeri gezmek isteyenler kapalı kapılarla karşılaşıyor.

Bulaşıcı hastalıkların kentlere yayılmasını engellemek için 1823′te Osmanlılar’ın ilk karantina bölgesi kuruldu. 1865 yılında da Klazomenai (Urla) Tahaffuzhanesi Osmanlılar tarafından Fransızlara yaptırıldı. Fransızlar bu adayı çeşitli techizatlarla döşeyip tahaffuzhane haline getirdi. Bu dönemde adanın karayla bağlantısı olması için Fransızlar bir de köprülü yol yaptı.1865′de yapılan ve 1950 yılına kadar işlevini sürdürüne tahaffuzhane de sistem şöyle işliyor; ilk önce karantinaya alınacak gemi limana yanaşıyor. Gemideki insanlar ve eşyalar için üçlü sistem devreye giriyor. İnsanlar eşyalar ve geminin dezenfektesi için işlemler başlıyor.

Karantina Adası’na getirilen hacılar dolapta yer alan filelere üzerindeki eşyaları çıkarıp koyuyor, yine dolapta yer alan peştemal ile takunyaları giyerek banyolara gidiyor.Hacıların kıyafetleri dolaplara konuyor. 360 derece dönen bu dolaplar kıyafetler yıkandıktan sonra duvarın diğer tarafında bulunan görevliler tarafından alınıp sterilize kazanlarına konuyor. Bu kazanlardan üç adet var. Birinde ipekli kumaşlar buharla dezenfekte ediliyor, diğerinde gemilerden indirilen eşyalar dezenfekte işleminden geçiyor, bir diğerinde ise hacıların üstündeki kıyafetler sterilize ediliyor.

urla-iskele-karantina-adasi-turu-2013-3

OSMANLI DÖNEMİNDE NELER YAŞANDI

Osmanlı Devleti’nin kayıtlarına geçen Klazomenai Tahaffuzhanesi’nde yaşananlar şöyle.
* Yıl 1865: Karantina merkezi kuruldu.
* Yıl 1894: Beyrut’ta yeterli makine ve techizat olmadığı için, Yemen’den gelen askerler Klazomenai Tahaffuzhanesi’ne gönderilerek muayene edilip, karantina altına alındı. Bingazi’den Girit’e uğrayan Kayseri vapurunda kara humma hastalığı görüldüğü için yolcuların hepsi Klazomenai Tahaffuzhanesi’nde karantina altına alındı.
* Yıl 1896: Petersburg’ta kolera hastalığı görülmesi nedeniyle Finlandiya Körfezi’nden gelen gemiler Beyrut, Trablusgarb ve Klazomenai ‘de karantinaya alındı. İlaçlar yetmeyince Beyrut ve Klazomenai Tahaffuzhaneleri için Marsilya’dan makina ve ilaçlar getirildi. Koleranın yoğun olarak görüldüğü Flemenk ve Belçika limanlarından gelen gemiler Beyrut, Trablusgarb ve Klazomenai Tahaffuzhaneleri’nde beş gün boyunca karantina altına alındı.
* Yıl 1899: Dersaadet’e koyun nakleden Aleksandr Gemisi’nin Kale-i Sultaniye’den Klazomenai Tahaffuzhanesi’ne gönderilmesi üzerine, koyunlarının bir kısmı telef olan Osman Eyüp Ağa, Osmanlı Devleti’ne şikayette bulundu.
* Yıl 1903: İzmir’de veba hastalığı yüzünden bir kişinin ölmesi üzerine limandan harekete geçecek olan tüm gemiler, Klazomenai ‘de karatniaya alınarak gemideki tüm eşyalar dezenfekte edildi.
* Klazomenai Tahaffuzhanesi’nde karantina altına alınan Mısır ValisiAbbas Paşa’nın kardeşi Mehmet Ali Paşa’nın, karatina bölgesinden çıkması doğrultusunda hakkında resmi işlem yapılıp yapılmayacağı sorun haline gelmişti.
* Yıl 1912: Klazomenai de karantina altında tutulan Rusyalı hacılar, adada olay çıkardı. ancak yine de karantina süresi bitene kadar hacca gönderilmediler.
* Yıl 1917: Klazomenai Hastanesi doktoru iken Berlin’de cinayet işleyen ve Berlin Konsolosluğu’na sahte mühürlü mektup götürmesinden dolayı takibe alınan Naster Rod, şüpheli halinden dolayı hudut dışına çıkarıldı.

urla-iskele-karantina-adasi-turu-2013-2

CUMHURİYET DÖNEMİNDE NELER OLDU

* Yıl 1950: Bu döneme kadar hastalara tecrit için kullanıldı.
* Yıl 1980: Bina boşaltıldı, 16 yıl kimse ilgilenmedi.
* Yıl 1996: Son kez bakımı yapıldı ve boyandı. Bu yıldan sonra çürümeye terk edildi,
* Yıl 2009: Karantina Adası Kıyı Sahil Koruma Müdürlüğü’ ne atanan Şaban Koçoğlu, İdealist bir müdür. Öncelikle adanın ottan görünmez hale gelmiş tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarmış, Türk Büyükleri mezarlığını düzenlemiş.
* Mezar başlarına ağaç diktirmiş,Tahaffuzhaneyi gezilebilecek bir ortama getirmiş,hemde bunları 3-5 personeli ile gerçekleştirmiş.
Kendisini bu özverili çalışmasından ötürü kutluyor, çalışmalarının devamını, yetkili birimlerin de kendisine yardımcı olmalarını bekliyoruz.

Bilgi ve İletişim İçin ;

Adres : Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No : 277/A Küçükyalı (Devak Oteli Yanı)

Telefon : +90 232 483 40 46

Mobil : +90 530 243 19 95

E-Mail : info@izmirbisiklet.org

Web : http://izmirbisiklet.org/